RECENZE

 

Technická recenze: špunty do uší LOOP

Po dlouhé době jsem narazil na produkt, který mě opravdu zaujal, a tak by byla velká škoda o něm nenapsat. Ochranou sluchu se zabývám již dlouho a tak jsem již několik podobných u nás dostupných produktů vyzkoušel. Hlavní problém cenově dostupných špuntů do uší je, že zvuk sice utlumí, ale ztráta zvukové kvality je enormní. Produkt LOOP by tedy mohl být pro vás vhodným kompromisem. Pojďme se ale na celou věc podívat pěkně od začátku...

 

Loop
Špunty do uší LOOP můžete objednat na stránce www.loopearplugs.com za cenu 30,- euro. Na výběr máte hned pět barevných provedení, jejichž vzorník je součástí obrázku níže. Já zvolil červenou variantu nazvanou Raving Red. Při jejím výběru jsem se více zaměřil na praktičnost než na můj vkus. Vycházel jsem ze zkušeností na "bojišti", kdy je docela možné, že během nasazování špuntů do vás nečekaně někdo vrazí a právě nasazovaný špunt vám vyletí z ruky. Dnes má sice po ruce každý mobil, se kterým si následně může posvítit na zem, ale hledání černého špuntu na černé nebo tmavé podlaze bude jistě složitější než u této červené varianty. Jinak pochopitelně barevná varianta nemá na funkci vliv... Zajímavé je, že na vzorníku to vypadá, že se nejedná o metalízu, ale na obrázku je metalická barva. Ve skutečnosti špunty vypadají tak jako na obrázku.

Loop

Pokud vaše objednávka nepřesáhne hodnotu 50,- euro, tak vám budou ještě naúčtována 3,- eura za základní zaslání. Existuje i expresní doručení, které je dále zpoplatněno, ale nad tím nemusíte vůbec přemýšlet, protože při zadání ČR jako cílové země vám tato možnost nebude vůbec nabídnuta. Po odeslání objednávky a zaplacení zboží obdržíte sledovací číslo zásilky a tak můžete sledovat její putování až k vám.

Za necelé 2 týdny jsem obdržel bublinkovou obálku, ve které se nacházela krabička s objednaným produktem (dle zkušeností některých zákazníků může doručení trvat i déle). Jak je dnes standardem, tak krabička byla zatavena v průhledné folii. Po otevření krabičky na vás čekají následující součásti:

1 pár prstenců se silikonovými válečky a filtrem s útlumem 20 dB
malé pouzdro
krabička se dvěma páry válečků o dvou dalších velikostech
(jedna velikost je již nasazena na prstencích, takže celkově máte k dispozici 3 páry silikonových válečků)
krabička se třemi páry pěnových válečků ve třech různých velikostech

Balení obsahuje základní velikosti S, M a L, jejichž průměr je následující:

Silikonové válečky

S 11 mm
M 12 mm
L 13 mm

Pěnové válečky

S 11 mm
M 13 mm
L 14 mm

Silikonové válečky mají v nabídce ještě velikost XS o velikosti 10 mm, kterou je však nutné objednat zvlášť. Dle výrobce by zákazníci měli válečky z hygienických důvodů měnit po třech až šesti měsících. Sada tří párů náhradních pěnových válečků stojí 15,- euro a jsou k dispozici ve třech zmíněných velikostech. Kromě balení, kde všechny tři páry mají stejnou velikost, je k dispozici i verze obsahující všechny velikosti. Sada tří párů náhradních silikonových válečků stojí 10,- euro a zde jsou k dispozici čtyři zmíněné velikosti. I zde je možnost objednat si sadu všech tří základních velikostí (S, M a L).

Funkčnost ušních špuntů LOOP je zobrazena na následujícím obrázku. Na prstenec s filtrem se nasadí vámi požadovaná velikost silikonového, nebo pěnového válečku a zvuk pak do ucha prochází přes prstenec s filtrem s útlumem 20 dB. Testoval jsem všechny velikostní a materiálové kombinace a zjistil jsem, že i nejmenší základní velikosti mi bohužel nevyhovují a tak bylo nutné doobjenat velikost XS, která je k dispozici pouze v silikonové variantě.

Loop

Co se týče útlumového filtru, tak jeho útlum se pohybuje kolem 20 dB. Tato hodnota se pochopitelně v závislosti na frekvenci mění. Výrobce bohužel nezveřejnil přesná čísla a tak pro srovnání s konkurenčními produkty musíme jednotlivé hodnoty odhadovat z následujícího grafu frekvenční charakteristiky, který je dostupný zde.

Loop

Jistě vás již zajímá, jak zvuk procházejíci přes ušní špunty LOOP zní. U levných jiných špuntů, bych napsal, že to zní hrozně, protože vám to výrazně utlumí vysoké frekvence a tím se pro mě utlumí i zvukový zážitek. V případě LOOP musím napsat, že to zní "jinak", ale přesto to funguje.  Pojmem, že to funguje, jsem chtěl říci, že skladba bude mít k dispozici i pěkně slyšitelné výšky a určitě nezískáte pocit, že hudbu posloucháte "pod vodou". V závislosti na skladbě se však její zvukový projev bude od originálu lišit. Narazíte na skladby, kde bude rozdíl malý a narazíte na skladby, kde bude rozdíl větší. Vše zavísí na tom, jaký frekvenční prostor ve skladbě dostaly jednotlivé nástroje a zda náhodou neleží v prostoru, kde se útlum odchýlil od již zmíněné hodnoty 20 dB.

Jak z frekvenční charakteristiky můžeme vyčíst, tak basové frekvence kolem hodnoty 250 Hz budou při poslechu přes špunty LOOP zvýrazněny a naopak frekvence kolem hodnoty 2 kHz budou potlačeny. Za špičkou kolem 4 kHz dochází opět k poklesu. Nástroje ležící v potlačovaném pásmu budete vnímat, jako by byly odsunuty do pozadí. Pro inspiraci přidávám odkaz na graf s frekvenčnimi pásmy jednotlivých nástrojů. Pokud byste chtěli získat vlastní představu, jak bude výsledný zvuk znít, není problém výše zmíněnou frekvenční charakteristiku namodelovat prostřednictvím některého z mnoha VST ekvalizérů.

Kromě testování špuntů LOOP na několika tanečních eventech a rockových koncertech jsem je testoval i na pódiu v pozici DJe, takže se s vámi mohu podělit i o celou řadu zkušeností v různých podmínkách. U všech druhů událostí je však třeba počítat se vším, co jsem zmínil v předešlých odstavcích. Začnu DJingem. Špunty jsou pro DJing určitě použitelné. Pro zajímavost jsem také otestoval, kolik mé uši ve spolupráci se špunty snesou a snesly opravdu hodně. Ve chvíli, kdy opravdu výkonné odposlechy (subwoofer + satelit) přehlušovaly hlavní aparát, a mixák mi kvůli vibracím od subwooferu jezdil po stole, jsem raději testování zanechal. V pozici DJe, podiového technika, fotografa nebo security vám tyto špunty skutečně ochrání sluch i při opravdu velké hlasitosti reproduktorů ve vaší blízkosti. V případě DJingu nezapomeňte, že při použití se sluchátkem (nebo sluchátky) na hlavě budete muset toto sluchátko budit o 20 dB více...

Během návštěv především venkovních akcí jsem si všiml zajímavé věci. Zdálo se mi, že se dříve hrálo hlasitěji. Příčinou budou obyvatelé bydlící v okolí konání eventů, kteří donutili pořadatele hrát tišeji. Může se vám tak stát, že budete na eventu zvažovat, zda použít špunty, nebo ne. Aparát bude hrát nahlas, ale pro vás ještě snesitelně. Při nasazení špuntů by to již mohlo být na váš vkus zase mírně potichu...

Na eventech s elektronickou taneční hudbou jsem měl ze špuntů opravdu dobrý pocit a na tento typ události je všem doporučuji. Na rockové, metalové a další koncerty vám mohu špunty také doporučit, ale v tomto případě se se mi zdálo, že se změna frekvenční charakteristiky projevovala o trošku více. Na druhou stranu ochrana sluchu v případě potřeby za to určitě stojí!

Co se týče pohodlnosti a dlouhodobého používání, tak i zde musím připsat kladné body. Je však nutné si vybrat správnou velikost. Nejmenší velikost základních válečků mě tlačila, ale nebylo to nic, co by se nedalo snést. Pohodlnost jsem si však představoval o něco lepší. Z tohoto důvodu jsem se rozhodl vyzkoušet i nejmenší velikost, která není součástí balení. Po jejím vyzkoušení veškeré nedostatky rázem zmizely.

Musím konstatovat, že vzhledem k ceně nemám co vytknout. U podobných cenově dostupných produktů, které jsem měl doposud možnost vyzkoušet, jsem nikdy neměl pocit, že mohu řici: "ono to funguje". Samozřejmě, že špunty vyrobené na základě odlitku vašeho ucha mohou nabídnout ješte lepší služby, ale cenový rozdíl je opravdu obrovský. Na tyto produkty si však připravte minimálně 5.000,- Kč.

Byl bych velice rád, kdyby výrobce pokračoval v nastaveném trendu a přidal další produkty ve stejné kvalitě a cenové hladině. Líbilo by se mi, kdyby byly tyto špunty prodávány s různou hodnotou útlumu, protože v některých situacích by možná lépe sednul nižší útlum. Dále bych přidal například fosforově oranžovou barvu. Zaprvé by to dobře vypadalo pod UV lampou a zadruhé by se to dobře hledalo, viz druhý odstavec dnešního článku. Toto není kritika produktu, ale pouze inspirace, jak jít dál...

stereoman

foto: archiv

 
 
 
 

ČLÁNKY AUTORA

 
 
 
 
 
 
 
 

Partnerské linky: festivaly 2016