CLANEK

 

HW-News: Rok 2017 rokem návratu gramofonů?

V první polovině roku 2017 se několik výrobců chystá uvést řadu nových gramofonů zacílených přímo na DJe. Obnovený zájem souvisí s rostoucím objemem prodaných vinylových nosičů.

 

Po delším období útlumu vykazují posledních deset let prodeje vinylových nosičů vzestupnou tendenci. Minulý rok dokonce překonaly prodeje nových vinylů objem z roku 1988, tedy rok před absolutním propadem trhu. V roce 2016 se sice trend mírně zpomalil, ale přesto se ustálil na pěkné hodnotě 30 milionů celosvětově prodaných nosičů, což je 10x více než v roce 2006, kdy tato vinylová renesance začala.

Bylo jen otázkou času, kdy do rozjetého vlaku naskočí i výrobci gramofonů. Technics již svá želízka do ohně přihodil, ale jak jsme psali dříve, zapomněl při tom nějak na nás - na DJe. Tuto díru na trhu se v roce 2017 jali promptně zaplnit jiní. Pojďme se tedy podívat, co nás čeká a nemine.

Nový Technics také v černém

O nové řadě Technics jsme psali již několikrát, takže už jen stručně. Na trh se chystá černá varianta řady Technics SL-1200GR. Stejně jako u dřívějších modelů ponese tato varianta číslovku SL-1210, ale uvnitř se bude jednat o ten samý přístroj, jakým je jeho stříbrný "bratříček". Pokochat se pohledem na tohoto mazlíka můžete díky následující fotografii.

Technics SL 1210 GR2

Stanton aktualizuje všechny své řady

Po několik let let po pádu Technicsu, než do ringu vstoupily firmy Pioneer a Reloop, byla největším výrobcem gramofonů firma Stanton. Ač její typy ST/STR8.150, T.92 USB a T.62 nikdy nedosáhly kultovního statusu "Téček", tak se stále jednalo o slušné alternativy, které k tradiční formuli přidávaly i něco navíc.

Užitečným vylepšením bylo například druhé tlačítko "Start" v pravém horním rohu šasi, které přišlo vhod, pokud jste gramofony měli otočené v "battle pozici" pro scratching. Vychytaný byl také model STR8, který měl integrované rovné ramínko, které je taktéž pro scratchování vhodnější. Navíc ještě tyto gramofony oproti běžnému standardu obsahovaly nastavitelnou sílu brzdy a rozjezdu, funkci revert a volitelný pitch v rozsahu 8, 25 a 50%. Ač diskutabilním, ale přesto originálním, byl i model T.92 USB, který, jak název napovídá, umožňoval propojit gramofon přímo s PC a mohl tak například posloužit k digitalizaci vaší vinylové knihovny. Tyto modely jsou tu s námi přibližně od roku 2010 a letos má dojít k jejich aktualizaci na verzi M2.

Stanton STR8.150 M2

Nejvyší řada ST/STR8.150 bude i tentokrát k mání ve dvou variantách - s "eskovým" a rovným ramínkem. Na první pohled se nám sice ztratilo druhé tlačítko "Start", ale zato se nám vrátila díra pro středící kolečko, do které si můžete umístit vaše oblíbené "Dicery". Další vizuální změnou je přesunutí méně používaných štelovátek a "On/Off" tlačítka na zadek gramofonu a celková racionalizace a zpříjemnění ergonomie celého gramofonu.

Nové modely se mají pyšnit vylepšenou konstrukcí z hliníku s přepracovanou základnou pro stroboskop, který je nyní zapuštěn přímo v šasi a tak v "battle konfiguraci" nebude tolik překážet ruce šmátrající po tlačítku "Start". Samozřejmostí je pak zachování ostatních vychytávek z předchozí generace, jako jsou odnímatelné RCA kabely, přepínač "Phono/Line", zmíněný revert a měnitelná síla brzdy motoru.

Aktualizace se dočkaly taktéž řady T.92 USB a T.62, u kterých ale žádné odvážnější změny v designu nenastaly a tak zachovávají formu svých předchůdců. Jsou tedy stále modely vhodnými spíše pro začínající DJe nebo pro ty, co si chtějí zdigitalizovat své vinylové desky.

Všechny nové gramofony Stanton sice pořád nesou viditelné geny Super OEM od firmy Hanpin, ale díky řadě chytrých vylepšení a přijatelné ceně se jedná o solidní alternativu k dražším značkám. A jako bonus bude nyní nově ke všem gramofonům Stanton zdarma přiložena plná verze DVS software Dekadence.

Ručník v ringu - Denon VL12

Jak jsem informoval již dříve, firma Denon si pro letošek usmyslela, že vstoupí do ringu ligy nejvyšší. Vedle povedeného přehrávače, který jsme si představili minule, uvádí na trh nový typ gramofonu originální konstrukce. Co se týče designu, požadavky na standardní DJ gramofon se posledních několik dekád víceméně moc nezměnily - pořád se jedná o zařízení, které musí primárně umět přehrávat vinylové desky různými rychlostmi. Jednotliví výrobci se mezi sebou odlišují mírnými odchylkami v ohledu ergonomie, ale hlavním faktorem je pořád kvalita provedení "pod povrchem". To je ten hlavní důvod, proč v profi sféře pořád vládne Technics - jeho stabilita, schopnost absorbovat okolní vibrace a odolnost vůči zpětné vazbě stále nemá konkurenci. Zeptejte se jakéhokoliv technika, který zvučí větší akce, nebo se podívejte na následující video:Jak je z videa patrné, deriváty čínských Super OEM pořád ani zdaleka nedosahují absorpčních schopností přes 30 let staré konstrukce. Nyní ale přichází na trh firma Denon s tvrzením o originálu, který bude mít od prvního do posledního drátku vše navrženo úplně nově. To je příslib, že by takový model nemusel trpět nemocemi jako výše zmíněné OEM gramofony. Osobně tomu neuvěřím, dokud neuvidím podobný test jako ve videu výše.

Pokud ale zrovna nemáte ambice zvučit Ministry Of Sound nebo Tomorrowland, tak vám nový Denon VL12 určitě dobře poslouží a ještě s ním budete moci ohromovat konkurenční DJe. Vedle dnes již standardních funkcí, jako nabízejí výše zmíněné gramofony Stanton, navíc ještě disponuje "cool" podsvícením centrálního talíře. A ruku na srdce, my DJové milujeme vše blikající nebo svítící a na nezasvěcené fanoušky to určitě také udělá dojem. :)

Barva a intenzita podsvícení se dá měnit, a pokud by vám náhodou vadilo, tak ho lze samozřejmě i vypnout úplně. Další, co potěší, je celokovové tělo pláště a nový mechanismus zamykání ramínka bez pohyblivých částí, které se tak rády ulamují při častých transportech.

Denon VL12

Závěr

Jak jsem nastínil v úvodu, nečekaný růst trhu s vinylovými deskami probudil i zájem výrobců. Je dobře, že se na trh chystají modely minimálně od dalších dvou firem (konkurence je vždy dobrá) a pokud budou prodeje gramofonů kopírovat tendence prodejů vinylových nosičů, tak se dost dobře můžeme v brzké době dočkat dalších přírůstků. V segmentu DJ gramofonů stále existují široké vody neprobádaných možností a příležitostí k inovaci. Já kupříkladu stále sním o gramofonu s nativní podporou DVS...

rudy

foto: archiv

 
 
 
 

ČLÁNKY AUTORA

 
 
 
 
 
 
 
 

Partnerské linky: festivaly 2016