CLANEK

 

Technoservis Nula 2: Loktibrada, Obtane, Valmay, Go Hiyama

V prvním Technoservisu roku 2010 se Dahovi z vinylshopu Nula2 sešli dva klasici - Slovák Loktibrada a Go Hiyama ze země vycházejícího slunce. I když ani jeden z nich nezklamal, prvenství v Dahhově hodnocení získal někdo jiný...

 

Loktibrada
Rybakk
(Numb 013)


   
Ryze slovenská produkce si dala na delší čas oraz. Výsledkem předlouhého čekání je nová deska na labelu Numb, za níž stojí Dalibor Krč aka Loktibrada, nebo prostě Dalo. Jeho produkce, ať už jako Kre, Olga+Jozef, nebo Loktibrada patřila v oblasti techna vždy mezi to nejlepší. Novinka "Rybakk" se dobrého standardu drží. Originál skladby "Rybakk" je hutné a ůderné technisko s vypracovaným plastickým ústředním motivem, který se jako vetřelec plazí celým dějem. Track oživí i několik prudkých rytmických nástupů. Je tady jasně zřejmý Dalův rukopis a razítko SK. Na druhé straně remixovali holanští kamoši Radial. Remix má naprosto jinou duši a samozřejmě zvuk typický pro taktéž šikovné chlápky. Předělávku postavili na jednom čistém a kovovém samplu, který možná až moc opakují stále dokola. Pro mě tedy jednoznačně vede originál, ale i remix si najde své příznivce. Nový Numb mě nadchnul a výborně funguje i v klubu! Pozitivní fakt je pro mě také to, že Dalo nezačal produkovat všudypřítomný minimal a drží se opravdového techna. Kéž by mu to ještě dlouho takhle vydrželo .)
 
Daho 90%    
www.standa.net  


Obtane
Waterstorm
(Sonic Groove US 0973) 


      
Americké vydavatelství Sonic Groove nás nedávno podarovalo Surgeonovým remixem pro projekt Orphx. Tentokráte na něm vyšla lahůdka italského projektu Obtane. A o co se jedná? Hned na začátku bych rád vyvedl z omylu všechny "odborníky" označující tenhle release za minimal. Obě strany jsou temně industriální deep techno, možná dub techno, jak stvořené do malého klubu. Tracky se plazí prostorem, dýchají tovární atmosférou, vržou, skřípají a pomalu se vrství jejich nenápadné struktury. Možná to bude odvážné, ale dost mi připomínají ty nejlepší věci Iesope Drift vydané na Seico Sorp. a Element Communications. Zvuk celé desky si ale s jistotou užijete jen na kvalitním aparátu, který zahraje ty nejhlubší frekvence a basy. Tahle věc není žádná tuctová mlátička, ale zaležitost pro trochu vyspělého posluchače. Rozhodně velice povedená a originální deska!
 
Daho 95%   
www.sonicgroove.com 


Valmay
Radiated Future
(Blueprint 028) 


    
Britský techno top label Blueprint před nedávnem obnovil svoje aktivity a jeho majitel James Ruskin se uchýlil k docela minimalistické produkci v různých projektech. Novodobý sound vydavatelství Blueprint je ale stále dobře použitelný a kompatibilní se současným technem. Alespoň pro mě tyhle desky už nejsou tak klíčové jako dříve, ale příjemě vyplní prázdná místa. Obdobným, tedy vyklidněným zvukem se vyznačuje i nový vinyl. Za projektem Valmay se skrývá Paul Mac, který dodal tři propracované a vyšperkované taneční záležitosti. Všechny tři kousky mají trochu odlišnou duši a průběh, ovšem spojuje je detailní provedení a originalita. Nečekejte strhující tempo, splašené beaty a řinčící perkuse. Spíš se připravte na rozvážnější a inteligentní klubové techno, které se příjemě vrství a graduje atmosféru v klubu. Pokud Blueprint bude držet tento směr i nadále, rozhodně se oplatí ho pravidelně sledovat. Konec povídání, pojďme poslouchat!
 
Daho 80% 
www.blueprintrecords.net 


Go Hiyama
Residual Set
(Audio Assault 034) 

 
      
Nový Audio Assault na sebe dal docela slušně dlouho čekat. Dočkáme se ho však už 11. ledna 2010 a hostovat tentokráte bude Japončík Go Hiyama s titulem "Residual Set". Originál je trochu očekávaně slušně rozlámané techno, plné dost surových a disharmonických prvků, možná by se dalo říci i v surgeonovském stylu, jemuž se Go Hiyama přibližuje docela často. To určitě není na škodu. Konkurence je v takové formě zdravá. Deska obsahuje hned tři remixy od klíčových současných producentů. Remixovali Oscar Mulero, Bas Mooy a holandští Radial. Vlastně všichni si jako základ ke své práci vybrali ústřední melodickou plochu, kterou předělali po svém. Oscar Mulero dodal klasické kovové řinčení, Bas Mooy prodloužil melodii a celkově uvolnil atmosféru skladby. Asi nejvíc mě dostal remix od Radial, který dost vyniká jednoduchými samply a celkově efektní mixáží kompozice. Deska "Residual Set" pravděpodobně není nějak klíčovou, ale je moc příjemným přehledem aktuální světové technoprodukce.
 
Daho 80% 
www.gohiyama.com

Všechny uvedené tituly zakoupíte v prodejně Nula2.


 
 
 
 

ČLÁNKY AUTORA

 
 
 
 
 
 
 
 

Partnerské linky: festivaly 2016